Európa-bajnokság, 13. nap – Spanyol arany a nőknél

2014. július 26. 0:14

Szombaton véget ért a női torna: Spanyolország Európa-bajnok lett, Magyarország pedig bronzérmes. Előtte még férfihelyosztókat rendeztek a Hajós Alfréd Uszodában: Németország lett a 9., Spanyolország a 7., Horvátország pedig az 5.

Minden mérkőzés élőben követhető a LEN hivatalos weboldalán.
5. mérkőzés:

női döntő:

Spanyolország-Hollandia 10-5 (3-3, 2-0, 2-2, 3-2)
Gólszerzők: Garcia 3, Llaquet, Tarrago, Bles 2-2, Miranda 1 illetve van der Sloot 3, Sevenich, Megens 1-1

A női döntőben Spanyolország és Hollandia legjobbjai feszültek egymásnak. Az első félidőben fej fej mellett haladtak a csapatok, 3-3-nál azonban Espar vezérletével begyújtotta a rakétákat a spanyol együttes, amely a szünetig 5-3-as előnybe került.

Van der Sloot gólja indította a harmadik negyedet, azaz úgy tűnt, Hollandia vissza tud kapaszkodni a mérkőzésbe, de az utolsó felvonás közepén már 9-5 volt az állás, ráadásul két németalföldi játékos is kipontozódott. Nem is történt már csoda a lefújásig, Spanyolország együttese 10-5-re nyert és Európa-bajnok lett.

A 4. mérkőzésről, a Magyarország-Olaszország női bronzmérkőzésről erre a linkre kattintva olvashat bővebben. A házigazda magyar csapat 10-9-re nyert és odaért a dobogó legalsó fokára.

3. mérkőzés:

Horvátország-Görögország 11-7 (2-3, 3-0, 3-2, 3-2)
Gólszerzők:
Jokovic, Sukno 3-3, Muslim 2, Bukic, Dobud, Loncar 1-1, illetve Fountolis 3, Kolomvos 2, Gounas, Vlachopoulos 1-1

Igazi csemege várt a Margitszigetre kilátogató nézőkre, ugyanis a férfiak mezőnyében Horvátország és Görögország játszott az ötödik helyért. A görögök kezdték jobban a meccset, 3-1-re is vezettek, azonban a horvátok a második felvonás elejére egyenlítettek, sőt Niksa Dobud eredményes centermunkájának köszönhetően fordítottak is.

Kevesebb, mint két perc volt vissza a nagyszünetig, amikor Sukno bombázott távolról a kapuba fórból, így már kettővel vezetett Horvátország. Josip Savic még bemutatott két védést a félidőig, így 5-3-ról várták a folytatást a felek.

A harmadik negyed elején rögtön kipontozódott Dobud, de ez nem zavarta meg a horvátokat abban, hogy további két találattal növeljék előnyüket. A görögök két gyors góllal lopakodtak közelebb ellenfelükhöz, de Petar Muslim gyorsan lehűtötte a kedélyeket.

A záró nyolc percben próbálkozott becsülettel Görögország, de a horvátok két gólnál közelebb nem engedték ellenfelüket. Horvátország végül 11-7-re nyert és megszerezte az ötödik helyet.

Fotó: Szaka József

2. mérkőzés:

Spanyolország-Románia 8-7 (3-1, 1-2, 2-1, 2-2)
Gólszerzők:
Garcia 3, Espanol 2, Munarriz, Roca, Molina 1-1, illetve Radu 3, Popoviciu, Ghiban, Negrean, Diaconu 1-1

Ahogyan az első, úgy a második szombati találkozó is roppant izgalmakat hozott. Ha lehet azt mondani, számítottunk is rá, hogy a románok megnehezítik a spanyolok dolgát. Diaconu révén meg is szerezte a vezetést Románia, de a spanyolok kétgólosra hízlalták nem sokkal később megszerzett előnyüket a negyed végére.

Egyik csapatnak sem ment igazán az emberelőnyös helyzetek kihasználása a meccs első szakaszában, a második negyed felénél esett az első ilyen gól, Garcia révén (4-2). Roca szabálytlanasága után a negyed végén második 5 méteresét lőtte Románia, Radu gólja a 4-4-es félidőt jelentette.

Ghiban és Negrean is kipontozódott a harmadik negyedben, de ennek ellenére csak 6-5-ös előnyt tudott összegereblyézni Spanyolország, nyílt volt a meccs. A záró nyolcpercben kétszer is elment kettővel a spanyol csapat, de 8-7-nél kettős emberelőnybe került Románia, 2:27-tel a vége előtt. Radu vállalta el a lövést, de nem talált a kapuba. A legvégén 7 másodperc maradt hátra, amikor a spanyolok fölélőttek, majd megúszott két román is, de Nicolai Diaconu ellen kontrát fújtak, így a meccset Spanyolország nyerte, amivel megszerezte a 7. helyet.

1. mérkőzés:

Németország-Franciaország 14-13 (4-3, 4-6, 4-3, 2-1)
Gólszerzők: Nossek 4, Stamm 3, Schlotterbeck 2, Schueler, Real, Juengling, Obschernikat, Oeler, illetve Camarasa 5, Simon, Bodegas 3-3, Kkasz, Laversanne 1-1

A várakozásoknak megfelelően nagy csatát hozott a 9. helyért vívott mérkőzés. A német-francia párharc az Európa-bajnokság történetének egyik legősibb párharca, kezdetben mindkét válogatott meghatározó csapatnak számított a kontinens vízilabdaéletében. Ma már más a helyzet, de ismét idéznénk Dejan Savicot, a szerbek szövetségi kapitánya nagy potenciált lát a francia válogatottban - legalábbis fejlődőképesnek tartja őket.

Meg is mutatták szombaton is, hogy képesek nagyot játszani, a második negyedben például 6 gólt szereztek, azzal fordították meg a meccs állását. A legjobbjuk, Bodegas mellett ezúttal Camarasa is tündökölt, 5 gólig jutott.

Oda-vissza vezettek a csapatok, 12-12-vel jöhetett az utolsó nyolcperc. Moritz Oeler góljára Camarasa még válaszolt, ám Heiko Nossek 2 perc 52 másodperccel a meccs vége előtt lőtt góljával a németek megnyerték a meccset, így megszerezték a 9. helyet. 1 perccel a vége előtt megkapta a kiállítást a francia csapat, de Marko Stamm labdát szerzett, amivel elúsztak a francia remények.

Bevezető:

A délelőtti mérkőzéseken elsőként megismétlődik a B csoport egyik találkozója, hiszen a magyaros hatosban a németek és a franciák már találkoztak, némi meglepetésre az utolsó körben a franciák jobbnak bizonyultak, most itt a lehetőség a visszavágásra.

A spanyolok és a románok a 7. helyért küzdenek, míg az olaszok ellen a negyeddöntőben elbukó horvátok és a szerbektől sima vereséget szenvedő görögök az 5. helyet szereznék meg.