Európa-bajnokság, 12. nap - szerb-magyar döntő lesz

2014. július 25. 13:10

A helyosztók mellett pénteken rendezték a férfitorna elődöntőit. Létrejött az álomdöntő.

Fotó: Szaka József

5. mérkőzés:

Szerbia-Montenegró 10-9 (3-5, 1-2, 3-2, 3-0)
Gólszerzők:
Stefan Mitrovic 3, Cuk, Filipovic 2-2, Gocic, Nikic, Aleksic, illetve Nikola Janovic 3, Drasko Brguljan, Darko Brguljan 2-2, Mladan Janovic, Ivovic 1-1

Fantasztikus mérkőzést hozott a másik elődöntő is. A tavalyi világbajnokság ezüstérmese, Montenegró remek formában és kirobbanó erőben volt a meccs előtt, és ez a meccs elején meg is látszódott. A Vasasból a nyáron az OSC-be szerződő Drasko Brguljan, majd Nikola Janovic találatával 2-0-ra, később utóbbi góljával 3-1-re, majd Darko Brguljan két gólja után 5-1-re vezetett Montenegró!

Mi ez, ha nem álomkezdés a valamivel esélyesebb Világliga-győztes ellen. A folytatásban is hatalmas önbizalommal szórták a gólokat a montenegróiak, Alexandar Ivovic emberelőnyös találatával 7-3-ra mentek. Milos Cuk emberelőnyből közelített, ekkor még több mint két perc volt hátra a nagyszünetig, de több gól már nem esett addig.

Mladan Janovic 8-4-re alakította az állást a harmadik negyedben, innentől viszont valamit előhúztak a szerbek, és fokozatosan közelítettek ellenfelükhöz. Mitrovic, Aleksic és Filipovic találata után már csak egy volt a különbség, és bár Nikola Janovic elképesztően fontos pillanatban, a dudaszóval együtt dobott újabb gólt (7-9), a negyedik negyed már csak a szerbekről szólt.

3-0-val hozták a negyedet (emlékszünk volt arra példa, amikor ezt fordítva élték meg), Mitrovic, Cuk és Nikic lőtte a gólokat. A vége előtt 80 másodperccel megvolt a lehetősége a montenegróiaknak, de emberelőnyben Ivovic hibázott.

Mindez azt jelenti, hogy a szerbek nagyon mélyről felállva megnyerték a találkozót, és Magyarországgal döntőzhetnek, míg a bronzért Montenegró és Olaszország csatázik.

A 4. mérkőzésről, a magyar-olasz elődöntőről itt lehet bővebben olvasni.

3. mérkőzés:

Oroszország-Grúzia  9-8 (2-2, 2-2, 2-1, 3-3)

A csoportmeccsek során fantasztikus küzdelmet hozott az orosz és a grúz válogatott mérkőzése. Az Eb újoncai, a grúzok 16-12-re ugyan kikaptak nagynevű ellenfelüktől, de 12-12 volt az állás nem sokkal a vége előtt. A meccs hajrája előtt is vezetett még Grúzia, aztán már annyian kipontozódtak tőlük, hogy a végén csak öten lehettek a vízben.

A grúzok azt mondták, csak erre az egy meccsre készültek három hónapja. Nos, a sors visszaadta a lehetőséget a számukra, hiszen a helyosztókon a németek megverték az oroszokat, így a 11. helyért ismét egymással küzdhettek. Az első negyedben kétszer is megszerezte a vezetést Grúzia, de az oroszok mindkétszer egyenlítettek (2-2).

Az oroszok gólzsákja, Konstantin Stepanuk juttatta előnyhöz Oroszországot, majd Marko Elez egalizált akciógóljával. Sőt, Mikheil Baghaturia ismét a grúzoknak szerzett vezetést, amire újra Stepanuk válaszolt. 4-4 volt az állás a nagyszünetben. Természetsen ugyanő talált be a harmadik negyed elején, és bár ezt még Elez kiegyenlítette, a negyedet egygólos orosz előnnyel zárhattuk.

Az oroszok a negyedik negyedben két perccel a vége előtt 3 góllal húztak el (9-6), ez pedig már sok volt a grúzoknak, akik ennek ellenére még kettőt bevágtak, így 9-8-as vereséggel lettek a 12. helyezettek az Európa-bajnokságon.

2. mérkőzés:

Franciaország-Románia 8-15 (3-3, 1-3, 1-6, 3-3)
Gólszerzők: Bodegas 3, Marzouki 2, Saudadier, Blary, Tomasevic 1-1, illetve Negrean 5, Minnea 3, Radu, Chiovianu 2-2, Diaconu, Cretu, Matei-Guimann 1-1

Ahhoz képest, hogy az első negyed 3-3-ra végződött, a meccs vége nagy különbségű román siker lett. Ha nem is ennyivel, de kétségtelenül esélyesebb volt a román válogatott, amely majdnem elcsípte a görögöket is a csoportmeccsek során, és ha úgy tett volna, akár a továbbjutás is összejöhetett volna számára. De a vízilabdában sincs "ha", elszalasztották az esélyt, így már "csak" a hetedik hely lehet a cél Dejan Stanojevic csapatának. Az a helyezés egyébként még világbajnoki kvalifikációt érhet számukra.

A francia válogatott egyszer sem vezetett a találkozón, de 1-3 után még egyenlíteni tudott. Kemény párharcokat is láthattunk, Busila vérző szemöldökkel hagyta el a medencét a harmadik negyedben, a záró etapban pedig cserés kiállítást kapott az egyik francia támadás során Cosmin Radu és Remi Saudadier. A meccs hajrájában a játékvezetők elküldték a kispadtól Florian Bruzzo francia kapitányt.
A román siker azt jelenti, hogy a folytatásban a spanyolokkal találkoznak a 7. helyért, a franciák a németekkel csatáznak ismét (ahogy a csoportban) a 9. pozícióért.

1. mérkőzés:

Németország-Spanyolország 8-16 (3-5, 1-4, 2-3, 2-4)
Gólszerzők:
Nossek, Real, Stamm 2-2, Bukowski, van der Bosch 1-1, illetve Espanol 7, Mallarach, Miguell Alferez, Molina 2-2, Munarriz, Bustos, Szirányi 1-1

Az első negyed nem a védekezésről szólt, alaposan megszórták egymást a csapatok. Az elején még vezetett Németország Julian Real találatával, de a spanyolok szép lassan felvették saját ritmusukat, és azt el is kezdték az ellenfélre erőltetni. Ez az első negyed végére még csak kétgólos előnyre volt elég, az emberelőnyöket nagyon jó hatékonysággal használták ki a spanyolok (3-5).

3-0-s roham jött ezután a második negyedben spanyol részről, Albert Espanol nagyon érvényesült, a németek Heiko Nossek révén 8-4-nél szépítettek. Szirányi Balázs is betalált aztán, de ő már a harmadik negyedben, akkor 11-5-re vezettek a spanyolok, és a hatgólos előny megmaradt a zárónegyedre is.

Az utolsó nyolcperc már csak egy kötelezően lejátszandó szakasz volt, érdekesség persze akadt: a 15. spanyol gól ugyanis érvénytelen volt (nem haladt át a gólvonalon), a játékvezetők (Fekete Balázs és a lengyel Radoslaw Korzyna) ennek ellenére megadták azt.

Albert Espanol végül 7 góllal zárt (8 lövésből) a meccsen, a spanyolok győztek és a francia-román meccs győztesével játszanak a 7. helyért. A két vesztes megy a 9. helyért.

Bevezető:

Az orosz válogatott ellen a hajrában győzött a német válogatott, így még esélye van akár a 7. hely megszerzésére is. Nem lesz azonban könnyű dolga Nebojsa Novoselac csapatának, ugyanis ahhoz, hogy menjenek is a 7. helyért, le kellene győzni Spanyolországot.

Azokat a spanyolokat, akik a többi közt a horvátokkal döntetlent játszottak, és akik aztán a szerbeket csak egy ideig szorongatták a negyeddöntőben. A kifejezetten nagy fejlődést bemutató Románia a franciák ellen várhatóan egy kemény ütközetektől sem mentes meccsen harcolhatja ki a továbbjutást, amellyel szintén elérheti a 7. helyet - természetesen a párharc továbbjutója a német-spanyol meccs továbbjutójával találkozik.

A nap egyik legérdekesebb meccse lesz az orosz-grúz találkozó a 11. helyért. A két csapat már összecsapott a csoportmeccsek során, akkor 16-12-re az oroszok nyertek, hatalmas játékvezetői nyomás mellett. Most itt a lehetőség a visszavágásra.

A két elődöntő 19 órakor (Magyarország-Olaszország) és 20 óra 30-kor (Szerbia-Montenegró) kezdődik.