Európa-bajnokság, 8. nap - Montenegró csoportgyőztes

A nap nagy kérdése, hogy Montenegró vagy Olaszország nyeri az A csoportot, valamint hol végeznek a szerbek, a horvátok és a spanyolok.

Minden mérkőzés élőben követhető a LEN weboldalán.

5. mérkőzés:

Görögország-Olaszország  9-9 (4-2, 0-4, 3-2, 2-1)
Gólszerzők: Vlahopoulos 3, Mylonakis, Afrudakis 2-2, Kolomvos, Gounas 1-1, illetve Di Fulvio, Giorgetti, Figlioli 2-2, Giacoppo, Gallo, Luongo 1-1

A montenegrói csapat 15 gólos sikere után csak az volt a kérdés, a görögök képesek-e legyőzni Olaszországot, mert ebben az esetben Alessandro Campagna csapata visszacsúszott volna a harmadik továbbjutó helyre. A csodához 12 góllal kellett volna nyernie az olaszoknak, akkor végeztek volna az A hatos élén. 2-0-ra, majd 3-1-re is vezetett Görögország, de az olaszok 5-4-nél fordítani tudtak, ráadásul Di Fulvio 15 másodperccel a nagyszünet előtt kétgólosra hízlalta az olaszok előnyét. Ez volt a félidei állás.

7-5-ös olasz vezetés után kétszer is 5 méteresből talált be Görögország, a negyed vége azonban mégsem 7-7 lett, mert 4 másodperccel a vége előtt egy időkérést követően Pontiekas kiállítása után Figlioli talált be. Ugyanő növelte kettőre az előnyt a zárónegyedben, de a görögök szívósan zárkóztak. Tempesti védése és Giorgetti blokkja is kellett ahhoz, hogy megakadályozzák az egyenlítést, ami azonban eljött, 1:47-tel a vége előtt, Gounas találatával (9-9). A legvégén még megkapta a lehetőséget a görög csapat, hiszen 9 másodperccel a vége előtt támadhattak előnyben a 10. gólért, de elment az idő az utolsó lövés előtt, így maradt a döntetlen, az olaszok a 2., a görögök a 3. helyen mentek tovább.

4. mérkőzés:

Szerbia-Spanyolország 8-6 (2-2, 1-0, 1-1, 4-2)
Gólszerzők: Cuk, Mandic, Pijetlovic, Aleksic, Filipovic, Prlainovic, Mitrovic 1-1, illetve Espanol 4, Molina 2

Igen nagy tétje volt a szerb-spanyol ütközetnek. A győztes ugyanis a negyeddöntőben folytathatta. Bonyolult volt a szituáció, hiszen a forduló előtt a horvátoknak 8, a szerbeknek és a spanyoloknak egyaránt 7 pontjuk volt, így egy esetleges döntetlennel, netán a szerb-horvát és a spanyol-horvát meccshez hasonló 8-8-cal nagy tanakodás vette volna kezdetét, ki is érezheti magát nyeregben.

Dusko Pijetlovic centergóljával szerzett vezetést Szerbia, majd Filip Filipovic lőtt akciógólt, 2-0. Nikola Radjen faultja után Albert Espanol szépített 5 méteresből, majd ugyanő egyenlített akciógóljával 56 másodperccel az első negyed vége előtt. Bő 5 percig nem esett gól a második negyedben, pontosabban Minguell Alferez betalált, de a játékvezetők nem adták meg a harmadik spanyol találatot. Cukét igen, 3-2-vel jöhetett a nagyszünet.

Dusan Mandic korán betalált a fordulás után (4-2), majd Garcia lőtt a kapufára, hogy azután Gocic is így tett. Szirányi Balázs blokkja érdemelt említést Aleksic próbálkozása után, majd Randjelovic kapott kiállítást, amivel kipontozódott a 3. negyed 4. percében. Espanol adta el a labdát előnyben, nagy hiba volt, mert így a háromgólos vezetésért támadhatott Szerbia. Aguilar azonban védte Stefan Mitrovic lövését a következő akciónál. 1:59-nél Espanol emberelőnyből hozta közelebb Spanyolországot (4-3). Ez maradt a végéig, szoros negyedik negyed volt várható.

Egy-egy kivédekezett támadással indult a negyed negyed, majd jött Milos Cuk, és bravúrosan lőtt Aguilar kapujában közepébe, a szeme közé, úgymond, teljesen váratlanil, ezzel lett 5-3 a szerbek javára. Gocic kiállítása után Albert Espanol szépített ismét a bal szélről, 5-4. 5:52 volt ekkor hátra. Újabb szerb találat következett, egyszerűen nem tudott még egy lépést tenni előre a spanyol válogatott, hogy még jobban szorongassa a szerbek nyakát. Garcia emberelőnyből lőtt kapura, a kapus megfogta a gólvonalon, ellenben a túloldalon Aguilar hiába tett így, a víz alól visszapattanó labda a vonalon túlra pottyant, 7-4. 5 métereshez jutott Spanyolország 4 perccel a vége előtt, majd Gabi Hernandez jelezte, hogy időt kér, már nem tudta visszavonni, így kilőtte magának. Espanol lőtte a büntetőt, amit Pijetlovic hárítani tudott.

Molina szépített 1:51-gyel a meccs vége előtt, majd Andrija Prlainovic pattintott emberelőnyös lövésével végérvényesen eldöntötte a továbbjutás kérdését, 8-5. Molina kozmetikázott (8-6), ez a vége, a magyar-horvát dönt arról, hányadik helyen jut tovább Szerbia.

16.00: Grúzia/Franciaország - Románia - SF2
17.30 QF1 vesztese-QF2 vesztese (a 11-12. helyért)

3. mérkőzés:

Franciaország-Németország 8-7 (1-0, 0-2, 4-4, 3-1)
Gólszerzők: Marzouki 3, Blary 2, Saudider, Jablonski, Khasz 1-1, illetve Nossek, Schueler 2-2, Real, Eidner, Oschernikat 1-1

Két pont nélkül álló csapat találkozott a harmadik hétfői mérkőzésen, a francia-német randevú tétje az volt, melyik csapat játszhat a 9. helyért a folytatásban. Előzetesen a német válogatott számított talán esélyesebbnek, ehhez képest remekül kezdett és persze szokásához híven, keményen védekezett a francia válogatott, az első negyedben nem kapott gólt, a másodikban pedig sokáig ugyanez volt a helyzet, aztán Schueler, majd Nossek is betalált, előnyben volt a nagyszünetre Németország.

Sőt, a fordulás után kétszer is elmentek két góllal a németek, a franciák azonban olyannyira nem adták fel, hogy a záró nyolcpercben a maguk javára fordították a meccset. Még 7-6-ra is vezettek a németek, aztán a franciák újítani tudtak. Ehhez persze kellett egy hatalmas játékvezetői hiba is: a német kapus 1:55-nél ziccert fogott, majd a kipattanóért is ment volna, a francia támadó, Arnaud Jablonski egyszerűen rámászott, majd aztán a hálóba lőtt. Bianchi sporttárs megadta a gólt, és piros lapot mutatott fel a reklamáló német kispadnak. Hogy kinek, azt nem tudni, mert Nebojsa Novoselac aztán visszatért a kispad elé, és folytatta a meccselést, érthetően csalódottan. Aztán még inkább az lehetett, mert az utolsó percben Blary második góljával (Bodegas adta be húzásra neki, kétségtelenül szép gól volt) másodszor vezetett 1-0 után Franciaország.

S mint később kiderült, ez már a győzelmet jelentette számukra.

2. mérkőzés:

Oroszország-Románia 8-11 (2-3, 1-3, 2-3, 3-2)
Gólszerzők: Kholod 3, Odintsov, Zinnatullin, Timakov, Stepanuk, Shepelev 1-1, illetve Negrean 5, Radu 2, Chioveanu, Busila, Diaconu, Gheorghe 1-1

Lélekromboló vereséget szenvedett Románia az előző fordulóban, hiszen a görögök ellen az egész mérkőzésen vezettek. Aztán 28 másodperccel a vége előütt jött Mylonakis gólja, majd ugyanő talált be az utolsó másodpercben, azzal nyertek az esélyesebb görögök. Az oroszok ellen komoly csata folyt a medencében, de a románok sokkal határozottabbak voltak, és nem tudtak kibontakozni az oroszok. 3-3-nál még egyenlítettek, aztán 10-5-re húztak el Raduék.
Fotó: Szaka József

Nem is adták már ki a győzelmet a kezükből, így győzelmükkel a negyedik helyen zárnak a csoportban.

1. mérkőzés:

Montenegró-Grúzia 17-2 (4-0, 4-0, 4-1, 5-1)
Gólszerzők: Ivovic 6, M. Janovic 4, Jokic 2, Drasko Brguljan, Darko Brguljan, Paskovic, Cuckovic, Klikovak 1-1, illetve Elez 2

Mivel döntetlenre végzett egymással Montenegró és Olaszország, alighanem a gólkülönbség dönti el kettejük között a csoportelsőséget. Feltéve, ha az olaszok legyűrik a görögöket. Éppen ezért Drasko Brguljanéknak alaposan el kellett verniük Grúziát, és ez bizony sikerült is. 7 másodpercen múlt, hogy Grúzia gól nélkül marad az első három (!) negyedben. Akkor viszont egy időkérést követően Marko Elez a kapuba ejtett. Azzal a góllal lett 12-1 az eredmény! Zdravko Radic kapus 83,3 %-kal védett, 12 lövésből 10-et megfogott. A meccs egyik játékvezetője Várkonyi Gabriella volt.

A vége 17-2, ami azt jelenti, hogy Olaszországnak 12 góllal kellene megvernie Görögországot a csoportelsőségért.